5 lipca 2020
Sitodruk
sitodruk wady i zalety

Sitodruk zwany inaczej drukiem sitowym bądź serigrafią to technika polegająca na wykorzystaniu szablonów do przetłoczenia farby na nośnik – koszulkę, torbę czy parasol. Jego historia w Europie zaczęła się ponad 100 lat temu i od tego czasu jest wciąż doskonalony. Druk sitowy jest wykorzystywany nie tylko w poligrafii, ale również w sztuce, np. w pop-art. Poznaj wady i zalety sitodruku!

Zalety Sitodruku

Wymieniając zalety sitodruku należy wskazać: uniwersalność, trwałość oraz wysokie nasycenie barw. Uniwersalność sitodruku polega na możliwości stosowania go na różnych materiałach. My wykorzystujemy tę technikę zarówno do nadruku na dzianinie, jak i materiałach sztucznych, papierze, kartonie czy folii. Użytkownicy odzieży niejednokrotnie chwalą sobie również trwałość sitodruku.  Jest on odporny na spieranie, promieniowanie UV, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zamawiasz koszulki z nadrukiem, to warto zastanowić się właśnie nad tą cechą. W przypadku koszulek z nadrukiem cyfrowym często zdarza się, że klienci po niedługim czasie od zakupu są rozczarowani tym, że nadruk się spiera. Sitodruk gwarantuje również – dzięki wykorzystaniu dużej ilości, wysokiej jakości farb plastizolowych i wodnych – wysokie nasycenie barw nadruku.

Pamiętajmy o tym, że sitodruk jest metodą bardzo efektowną. Zarówno przy standardowym nadruku, jak i przy nadrukach „WOW” (z efektem złota, srebra, HD, puff, zamszu i tym podobnych) koszulka wygląda świetnie! Im lepszy materiał, na którym drukujemy, tym efekty są efektowniejsze. Prosty nadruk na taniej koszulce jest oczywiście możliwy. Jednak jeśli zależy nam na wysokiej jakości skomplikowanego nadruku, warto zainwestować również w wysoki jakościowo t-shirt produkcji polskiej lub zagranicznej.

Wady tej metody

Główną wadą sitodruku jest cena nadruku, która jest stosunkowo wysoka przy niewielkiej ilości nadrukowywanych egzemplarzy. Wynika to z wysokiego kosztu przygotowania procesu nadruku. Każdy kolor nadrukowywany jest oddzielnie i dla każdego z kolorów musi zostać przygotowany wspomniany we wstępie szablon – tzw. matryca. Sitodruk jest możliwy już od jednej sztuki, ale najlepszą cenę osiąga przy progach powyżej 100 szt. nakładu jednego wzoru. Jeśli masz zamiar zamówić nadruk na koszulkach w ilościach rzędu kilkaset – kilka tysięcy to koszt matrycy jest znikomy i cena sitodruku staje się bardzo atrakcyjna. Jeśli zależy Ci na 30 czy 50 koszulkach to również wykonamy takie zamówienie. Należy się jednak liczyć z tym, że cena może być nieco wyższa niż innych popularnych metod nadruku. Wówczas należy rozważyć czy zalety sitodruku są dla Ciebie czynnikiem przeważającym.

Podsumowując: sitodruk jak każda technika nadruku ma swoje wady i zalety. Naszym zdaniem to właśnie mnogość możliwości jakie daje sitodruk oraz trwałość sprawiają, że jest to metoda szeroko na świecie doceniana i wykorzystywana.

buy print logo

Profesjonalne usługi z zakresu sitodruku, produkcji odzieży oraz projektowania graficznego.

Kontakt z BUYprint
ul. Zachodnia 49-51
63-100 Śrem, Polska

© 2020 Wszystkie Prawa Zastrzeżone.  BUYprint

Scroll to top