7 lipca 2020
Szwalnia
t-shirty, gramatura, jak wybrać gramaturę koszulek

Zapewne zdarzyło Ci się nie raz wysłać zapytanie o koszulki reklamowe czy t-shirt z logo, a w odpowiedzi przyszło kilka propozycji różnych marek oraz gramatur, które niewiele Ci mówiły. W dzisiejszym artykule postaramy się rozjaśnić temat gramatury odzieży reklamowej. Wkrótce możecie spodziewać się także obszerniejszego artykułu dotyczącego marek odzieżowych. Ale wracając do tematu: jak wybrać gramaturę koszulek?

Gramatura materiału to jedno z podstawowych pojęć w słowniku krawieckim: jest to współczynnik wyrażany w gramach na metr kwadratowy i najprościej mówiąc informuje nas ile waży fragment materiału o wymiarach 1×1 metr. Naturalnie gramatura rośnie wraz ze wzrostem masy tkaniny. Podobnie jak w przypadku produktów w sklepie spożywczym, gdzie przy cenie za dane opakowanie podana jest kwota w przeliczeniu na kilogram czy litr produktu, aby możliwe było porównanie cen, tak samo w przypadku koszulek reklamowych czy innej odzieży firmowej, podawanie wagi dzianiny wyrażonej w gramach na metr kwadratowy, umożliwia dokonanie porównania.

Co wpływa na gramaturę danej tkaniny?

Przede wszystkim grubość nitek i gęstość ich tkania. Nie ma materiałów o określonej gramaturze – wszystko zależy od tego jak dana dzianina zostanie wyprodukowana. Sama informacja, że produkt wykonany jest ze 100% bawełny niewiele nam daje, gdyż może to być bawełna o gramaturze 180 g/m kw idealna na t-shirt, albo bawełna o gramaturze 280 g/m kw – najwłaściwsza do uszycia z niej bluzy. Szwalnia przyjmuje standardowo, że materiał cienki to ten w przedziale 130-200 g/m kw i jest to najwłaściwsza grubość do szycia letnich sukienek, bielizny czy koszulek. Materiał w przedziale 200- 350 g/m kw to średni i średni-grubszy materiał na grubsze koszulki, bluzki i bluzy. Materiał gruby powyżej 350 g/m kw używany jest do produkcji grubych bluz, kurtek i płaszczy.

Najpopularniejszym błędem w powszechnym myśleniu o dzianinach ubraniowych jest utożsamianie wysokiej gramatury z wysoką jakością. Nic bardziej mylnego! Grubość materiału nie świadczy o jakości materiału, ani tym bardziej finalnego produktu, który z niej powstaje – choćby koszulek z logo.

Pojawia się zatem pytanie co świadczy o jakości danej dzianiny? Wybierając dzianiny ubraniowe do własnej produkcji w naszej szwalni odzieżowej kierujemy się czterema głównymi czynnikami:

  • gatunkiem materiału,
  • splotem nici,
  • sposobem wykończenia
  • sposobem barwienia

Najlepszą dzianiną na koszulki firmowe czy koszulki reklamowe jest bawełna czesana (z takiej korzystamy w naszej szwalni ciuchów), ewentualnie bawełna półczesana.

Do czego więc potrzebujemy informacji o gramaturze t-shirta i czym powinniśmy się kierować wybierając koszulki z nadrukiem o określonej gramaturze?

W pierwszej kolejności pomyślmy o przeznaczeniu odzieży. Czy ta koszulka ma służyć pracownikom w upalne lato na produkcji, czy może ma być prezentem podczas wrześniowego spotkania integracyjnego? Im wyższa gramatura tym odzież jest grubsza. Decydując się zatem na zakup koszulki na lato wybierz gramaturę 150-160 g/m kw. Uzyskasz wówczas przewiewną odzież, która doskonale sprawdzi się podczas upałów i cieplejszych dni. Z kolei jeśli mowa o koszulkach na wiosnę czy jesień, bardziej uniwersalnych, najlepiej sprawdzą się koszulki w przedziale 170 – 190 g/m kw. Jeszcze grubszych dzianin na t-shirt naszym Klientom nie polecamy. Im grubszy materiał tym odzież jest bardziej odporna na gniecenie, co w przypadku koszulek jest niepożądane. Chcemy, aby ładnie układały się na ciele i były komfortowe w noszeniu.

Podsumowując: zamawiając koszulki o wyższej gramaturze, nie uzyskujesz pewności, że produkt będzie wysokiej jakości. Oczywiście nie zawsze taki jest nam potrzebny. Np. przeprowadzając krótką akcję reklamową, możemy potrzebować dużej ilości tanich koszulek, które będą używane jedynie kilka godzin. Niemniej warto pamiętać o tym, że jakość odzieży reprezentujących nas pracowników też ma znaczenie! Jeśli reklamujemy produkt premium, to czasem lepiej zdecydować się na nieco droższy zakup. Jeśli nie masz pewności czy dana koszulka spełni Twoje oczekiwania, możesz zamówić u nas kilka pojedynczych egzemplarzy koszulek kilku producentów i porównać je osobiście. Dajemy Ci możliwość wyboru, aby Twój końcowy wybór był w pełni satysfakcjonujący.

Zainteresowaliśmy Cię? Nie wahaj się i napisz do nas!

buy print logo

Profesjonalne usługi z zakresu sitodruku, produkcji odzieży oraz projektowania graficznego.

Kontakt z BUYprint
ul. Zachodnia 49-51
63-100 Śrem, Polska

© 2020 Wszystkie Prawa Zastrzeżone.  BUYprint

Scroll to top