7 sierpnia 2020
Sitodruk

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda droga Twojej koszulki od momentu, gdy wyślesz do nas swój projekt, do momentu aż otwierasz karton z przesyłką? A może zastanawiałeś się nad tym, co sprawia, że niezależnie od tego czy zamówisz 100 czy 1000 koszulek z logo, proponowany termin realizacji jest podobny? Dziś szeroko otwieramy przed Tobą drzwi naszej pracowni sitodruku i zapraszamy na wspólną wycieczkę!

Punkt startowy.

Wyprawę rozpoczynamy w studiu graficznym BUYprint. To tam trafia Twój projekt nadruku. Na początku zostanie sprawdzony pod kątem tego, czy został przygotowany prawidłowo jako grafika wektorowa. Jeśli tak, grafik od razu przystępuje do przeprowadzenia separacji wzorów rastrowych. To koniec prac przy komputerze. Ruszajmy w dalszą drogę!

Przystanek 1: Przygotowania do nadruku

Niezwykle istotnym etapem w produkcji odzieży reklamowej z nadrukiem metodą sitodruku jest właściwe przygotowanie kliszy. Następnie przygotowywana jest siatka sitodrukowa z szablonem. Musi zostać naświetlona za pomocą emulsji światłoczułej. Po wywołaniu i wysuszeniu siatka z szablonem jest gotowa do nadruku.

Przystanek 2: Proces druku

Zaczynamy od przygotowania maszyny, którą nazywamy karuzelą. Jej precyzyjne ustawienie gwarantuje m.in., że wydruk znajdzie się w idealnym miejscu na koszulce, a farba podkładowa będzie niewidoczna. Po wykonaniu próbnego nadruku następuje kontrola jakości. Dopiero, gdy efekt jest w pełni satysfakcjonujący rozpoczynamy właściwy nadruk. Pełen proces nadruku to właśnie jedna podróż koszulki po karuzeli. Na kolejnych odcinkach nanoszone i podsuszane są farby. Koszulka zakładana na karuzelę jest gładka, a po zdjęciu z niej jest już koszulką z indywidualnym nadrukiem.

Przystanek 3: Wygrzewanie w piecu

Zapewnienie pełnej trwałości sitodruku wymaga dokładnego wysuszenia nadruku. Pracownik zdejmuje koszulki z nadrukiem z karuzeli i umieszcza je na taśmie pieca. Temperatura ustawiana jest w zależności od rodzaju zastosowanych farb oraz nośnika. Na etapie suszenia przeprowadzana jest kontrola jakości wykonanego nadruku.

Przystanek 4: Składanie i pakowanie

Podczas tej czynności odbywa się ostatnia kontrola jakości gotowego produktu. Gotowe koszulki z nadrukiem muszą zostać tak samo złożone i spakowane do kartonów. Jeśli dodatkowo zdecydowałeś się na konfekcjonowanie koszulek, wówczas zostają spakowane w woreczki. Zamknięcie kartonu kończy naszą dzisiejszą wycieczkę.

Na zakończenie odpowiedzmy na pytanie, które pojawiło się we wstępie do niniejszego artykułu. Dlaczego podobny termin realizacji otrzymamy zamawiając 50, 100 i 500 koszulek? Każde z zamówień na odzież firmową z nadrukiem przechodzi przez ten sam proces produkcyjny. Ilość nadruków ma niewielki wpływ na czas realizacji zamówienia – to kwestia minut lub godzin na takich etapach jak sam proces nadruku na maszynie bądź konfekcjonowanie. Z kolei ilość etapów jest czynnikiem kluczowym. Nie możemy ze względu na pośpiech zrezygnować z separacji wzorów rastrowych, ani z suszenia druku, czy z kontroli jakości. Wielo-etapowość gwarantuje wysoką jakość końcowego projektu, ale zajmuje czas. Pamiętajmy także, że na produkcji posiadamy zawsze kolejkę nadruków, w której uwzględnione jest Twoje zamówienie. W wyjątkowych sytuacjach jesteśmy w stanie umieścić niewielkie zamówienie pomiędzy innymi, aby przyspieszyć jego realizację, jednak nie możemy robić tego cały czas, gdyż inne zlecenia „czekałyby” zbyt długo.

buy print logo

Profesjonalne usługi z zakresu sitodruku, produkcji odzieży oraz projektowania graficznego.

Kontakt z BUYprint
ul. Zachodnia 49-51
63-100 Śrem, Polska

© 2020 Wszystkie Prawa Zastrzeżone.  BUYprint

Scroll to top